Velikosti a velikostní tabulky

Velikosti versus velikostní tabulky, také by se to dalo nazvat realita versus fikce. Tohle je mé oblíbené téma, takže na psaní jsem se těšila. Nevím, kdo velikostní tabulky vymyslel, je jich dokonce několik. Vím ale jistě, že ten člověk byl buď opilý nebo pod vlivem omamných látek. Protože pracuji s ženskou módou, budu psát o dámských velikostech. Pokud běháte trochu zoufale po obchodech, sháníte svou velikost a stále to jaksi není ono. Pomalu získáváte pocit, že jste jaksi divná a tudíž byste se sebou měla začít něco dělat, tak mám pro Vás dobrou zprávu. Velikostní tabulky, podle kterých se šije konfekce, prostě nefungují ( alespoň pro většinu žen). Ani fungovat nemohou, špatné nejste Vy, ale ty tabulky… je to taková sci-fi literatura.

PROČ?

Jednak proto, že tabulky jsou založeny na tom, že se lidské tělo rozšiřuje stejnoměrně a pak na tom, že každý člověk, v té určité velikosti je stejný, což je naprostý nesmysl.

CO TO ZNAMENÁ KONKRÉTNĚ?

Pokud budou dvě ženy, které budou mít stejný obvod hrudi, jen jedna bude mít širší záda a menší prsa. Druhá pak větší prsa a užší záda, ale obvodově jsou stejná velikost, stejná velikost prostě oběma sedět nemůže. Těch faktorů je opravdu spousta, pokud se podíváme třeba na kalhoty, tak jinak vypadá střih na ženu, která má širší pánev a plošší zadek, jinak střih na ženu, která má užší pánev a kulatý zadek, případně širší stehna. Obvodově však mají stejné míry. Základní rozměr pro střih na kalhoty je obvod boků- velmi málo se pracuje právě s obvodem stehen. U kalhot je i důležitá např. výška kolena. Samozřejmě už jsou tabulky na i na nižší a vyšší postavy, což je dobré. Dalšími faktory jsou šíře ramen, obvod ruky, obvod stehna, tvar a umístění prsou, poměr šíře zad- obvod hrudi ( úzká záda a větší prsa, nebo širší záda menší prsa…) poměr délky těla a nohou, skolioza a jiné… Zjednodušeně řečeno, na Zemi žijí asi 3 miliardy žen a přesně tolik je typů postav a velikostí. To by pak nebyla velikostní tabulka, ale pořádná tabule. Abych nebyla nespravedlivá, oděvy z obchodů mohou sedět, některé ve velikosti 34, 36, občas i 38. Od velikosti 40, jakmile začne mít žena tvary, je to jaksi složitější, většina střihů, pokud šijete oděvy, je potřeba domodelovat přímo na konkrétní tělo, aby vše hezky vypadalo( nepíšu o oversize- ale i to má svá pravidla☺️)Osobní zkušenost: za 25 praxe se zakázkovým šitím se do velikostních tabulek vešla jedna klientka, většina žen má na sobě totiž minimálně 2 velikosti, 3 jsou standard, výjimkou nejsou 4-5 velikostí na jedné postavě.

Řešením je zajít do obchodu nějakého návrháře, který ví, co dělá. Tam by se měl každý střih ověřovat- případně vám oděv doupraví. Nebo si nechat ušít oblečení na zakázku, případně se naučit šít alespoň základy, abyste si malé úpravy udělaly samy.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.