TVOŘENÍ JAKO TERAPIE

My ženy jsme jednoduše tvořivé, je to naše přirozenost, ale i dar, který máme. Udržuje nás při životě, i proto, že tvorba čehokoliv je proměnlivá, stejně jako žena🙂.  Cokoli, co nám vzniká pod rukama, rozvíjí nejen naši zručnost, kreativitu, ale i mozek, učí nás soustředění, trpělivosti a udržuje nás v přítomném okamžiku. Pokud tvoříme, jsme vlastně ve stavu, který se podobá meditaci (pokud nám do toho neřve hudba, či televize), jsme ve spojení se sebou, v procesu, kdy vzniká, to, co jsme měli pouze ve své představě, krok za krokem se blížíme k vysněnému cíli. Právě tento pocit, který u toho máme, způsobuje, že tvoříme dál..Kupujeme ty látky, klubíčka, barvy, korálky… a přemýšlíme, co dalšího vytvoříme, jaké to bude, jaké barvy.  Známe, že? Také si říkáte, jak je to možné? Proč jsem tomu propadla? Protože: Dopamin!! Ten je zodpovědný za to, že ten pocit chceme prožívat znovu. Řadí se mezi “ hormony štěstí“( patří k nim ještě oxytocin, endorfin, serotonin), které dokáží vyvolat až euforické stavy. Je to přirozená droga, či opiát lidského organizmu. Hormony jsou sloučeninami, které pracují jako chemické přenašeče od jedné buňky či skupiny buněk k jiné buňce/ buňkám. Tedy pokud tvoříme rozlévá se nám v buňkách slastný pocit- proto to chceme zažívat znovu. Stejný pocit vytváří drogy, ale i alkohol, sladkosti, některé léky, dále sport, objetí. Ale zůstaňme u  tvoření, je  to vlastně taková neškodná legální droga, která nás ale neničí- aspoň myslím, navíc si ji můžeme kdykoliv dopřát, naprosto legálně a výsledek je navíc hmatatelný, viditelný a radost určitě vydrží déle, než když se opijeme…

Dalším pozitivem jakéhokoliv tvoření je působení na náš mozek a jeho neuroplasticitu. Neuroplasticita mozku je schopnost naučit se něco nového, a probíhá celý život! A tímhle způsobem ovlivníme formování našeho mozku. Pokaždé, když se naučíme něco nového, vznikají další a další nervová spojení. Ať už jde o činnost, nebo vědomost. A tady skutečně platí přímá úměra – čím víc nových zkušeností, tím víc nervových spojení. Neuroplasticita mozku je vlastně naprosto úžasná, protože díky ní lze dělat i opravy poškození mozku. Mozek je schopen přesunout funkci z poškozené oblasti jinam – a my se danou věc můžeme naučit znovu. Máte tedy ve svých rukou, kolik se toho za život naučíte, a jak kvalitní život díky tomu budete mít. Zajímavé, že? 

Má osobní zkušenost, z  mého života je pouze pozitivní, ano jsem závislá, každopádně mě šití pomohlo vždy- vždy se jdu ze všeho vyšít, ať je mi smutno, mám radost, jsem veselá, nebo úplně na dně- jdu si jednoduše udělat něco na sebe, nakreslit střih, ušít šaty, uplést svetr, uháčkovat top….zaměstná nás to totiž na několik hodin, během kterých se nám rozlévají po těle hormonky štěstí a my pak máme ten známý, přiblblý úsměv na tváři, všechno totálně na háku,  někdy usínáme s pocitem: co bych si tak ušila? Prostě terapie.

Tak si užijte svoje tvoření v tom zdejším stvoření, užívejte si ten proces, ať se ve vás rozlévá ten pocit štěstí a následně ho rozlévejte do svého okolí.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.