Šiju, šiješ , šijeme, o čem všem to vlastně je

Šití, je velmi krásný, kreativní obor, kdy z představy po určitém procesu, máte v rukou hotový výrobek – tedy v tom lepším případě. Také je to velmi dobrý trenažér trpělivosti, pečlivosti a pokory.

Základem je naučit se šít rovně, což není záležitost talentu, ale cviku a zvládne to i ten, kdo předtím u stroje neseděl. Tohle se dá prostě natrénovat, jednoduše tím, že budete šít rovně a stále dokola to zkoušet. Je dobré naučit se dívat na patku šicího stroje, , která je vodící, pokud jste zvyklí dívat se na jehlu, je velmi náročné držet stroj , aby šil rovně.

MATERIÁLY- je dobré mít o látkách alespoň základní informace a znalosti, protože ne každá je vhodná na všechno. Samozřejmě, že se dají ušít šaty z dekorační látky, ale není to úplně ono, pokud tedy nechcete vypadat jako závěs či pohovka. Když se šitím začínáte, je dobré se učit na bavlněném plátnu. Hedvábí, viskoza, satén nebo úplety nejsou úplně top trénovací materiály.

STŘIHY- jsou základ a bez nich to prostě nejde. Střihy jsou matematika a hlavně geometrie, mají svá pravidla. Pokud chcete šít, nějakou povědomost o nich prostě mít musíte. Pokud tedy nebudete šít polštář – čtverec či pytlík na přezuvky. Jinak na všechno – oděvy, dekorace, tašky nebo třeba medvídka je potřeba střih, nebo papírová předloha. Zvolit dobře střih na postavu je základ, od střihu se odvíjí volba materiálu, možný je i opačný proces. Každý střih se musí ověřit, protože to co funguje na papíru, nemusí fungovat na látce a to, co funguje na jednom materiálu, nemusí nutně fungovat na jiném. Dalši trochu matoucí faktor je, pokud např. pracujete se střihy Burda a máte vel 40, tak není 40 jako 40. Na některé typy postav, lépe řečeno na většinu, se oděv musí prostě modelovat, ale o tom jindy. Nemusíte znát zrovna výpočty pro tvoření střihů, ale je dobré vědět, jak má základní střih, na ten který oděv vypadat. Pro pochopení střihů je dobré trénovat prostorové vidění. V praxi to znamená, že vidíte šaty, a pokusíte se představit, jak vypadá střih.

MYŠLENÍ– asi si teď říkáte: ,,Jak jako myšlení? Jsem snad blbá?“ Říkám tomu myslet v krejčovině. Při šití je potřeba vždy vidět to, co šijete jako komplexní výrobek a ne jako sled operací. Je potřeba myslet 2-3 operace dopředu, pokud ne, následuje téměř vždy párání. Také je dobré pochopit a zažít si, že šijete pravou a levou stranu a šijete je zrcadlově. Než toto zažije a naučíte se, stane se prostě to, že máte buď dvě levé, nebo dvě pravé části. Udělá to ze začátku téměř každý – mě nevyjímaje. Také je potřeba po sobě práci kontrolovat. Pokud šijete bez toho, aniž bystě si ověřily střih, vyzkoušely, prováděly mezioperační kontroly, tak výsledek prostě nemůže být dobrý.

Šít a umět šít je výsledek několika faktorů. Nejdůležitější je prostě šít, protože šít se naučíte, jen když budete šít, jiná cesta není. Šití není z větší části o talentu, ale spíše o manuální zručnosti a o tom naučit dělat své ruce to, co chcete a naučit se postupy. Je to stejné, jako když jste se učily chodit. Talent je potřeba k tomu, abyste oděv navrhly. Ale i k tomu abyste navrhovaly, je potřeba rozumět šití, protože je potřeba vědět, co je a není technicky proveditelné.

Komentáře