Šicí stroje a jak na ně


Vybíráte šicí stroj a nějak se v tom nemůžete zorientovat? Na trhu je nepřeberné množství druhů a značek. Každý umí něco jiného a je prý v podstatě dokonalý.

Tak se na to podíváme z praktického hlediska za použití selského rozumu a pár zkušeností. Podotýkám, že jsou to mé zkušenosti, jiný může mít zkušenosti jiné, nejsem příznivcem domácích šicích strojů a přiznávám, že šití na nich není moje hobby. Můj obor je oděvní tvorba a z ohledem na toto je článek napsán. Je myšlen jako základní orientace, když šít začínáte a nevíte, zda Vás to bude bavit. Na začátku nikdo nechce do stojů investovat  vyšší částku, opět pouze zkušenost .

Podle čeho si stroj vybrat? Nejdříve je dobré si ujasnit, jestli se šití chcete věnovat, nebo jestli je to nápad, který dlouho nevydrží, a jaké oblasti šití se chcete věnovat, jestli chcete šít oděvy, dekorace, hračky nebo třeba tašky.

ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ STROJŮ: 

ŠICÍ STROJE

OVERLOCKY

COVERLOCKY

Další rozdělení je na průmyslové a domácí. Pak tu máme speciální stroje jako vyšívací, knoflíkovací, dirkovací, závorovací, ale to je okrajové téma.

ŠICÍ STROJE: jsou stroje na běžné šití, je jich nepřeberné množství a v podstatě se v tom už nedá orientovat. Všechny jsou dnes kufříkové, tedy přenosné, čož je první praktický problém. Pokud nemáte velký stůl, oděv nebo i větší dekorace z takového stroje bude jaksi přepadávat, ale vyřeší to opravdu větší stůl.

Takže jak vybírat:

ZNAČKA

Vybírejte ji podle výrobce šicích strojů, např AEG dělá sice výborné lednice, ale stroj bych si nekoupila. Jedna z nejlepších značek je PFAFF, ale stroje jsou dražší. JANOME vyrábí nebo vyráběla (aktuální stav nevím) vnitřky pro PFAFF, ale stroje jsou podstatně levnější. JANOME je moje srdcovka, přestože domácí stroje opravdu nemusím. A pokud oprášíte nebo seženete značku VERITAS, tak taky dobrý. S jinými značkami zkušenost nemám, tak se tu nebudu rozepisovat o tom, co neznám.

Pokud máte vybranou značku co dál?

DIGITÁLNÍ neboli ELEKTRONICKÉ ANO ČI NE? Za mě jedno velké NE. Proč? Jednak jsou stroje poruchovější a oprava je samozřejmě dražší. A pak mají tu roztomilou funkci polohování jehly, to znamená, že se jehla automaticky nastavuje do polohy, kdy je nahoře.U novějších strojů si to můžete zvolit, ale patří k těm dražším. Což začíná být vtipné, když něco našíváte, potřebujete manipulovat s výrobkem, a tudíž je nutné, aby jehla zůstala v látce. Také je to zajímavé, když potřebujete přestat šít v určitém bodě a máte zrovna smůlu, že je jehla v látce. Stroj si prostě sám udělá ještě jeden, nebo dva stehy, protože je tak nastaven, ale asi se dá zvyknout … Za mě, ale prostě ne. Je to zbytečné, nepraktické, samozřejmě dražší … Zase to svítí a bliká …

ROTAČNÍ NEBO KYVNÝ CB CHAPAČ?

Rotační chapač je ten, kdy cívku na spodní nit dáváte horem do stroje, provléknete malými drážkami a je to. Navíc vidíte množství spodní nitě. Takže vidíte, když vám dochází, což se zdá jako super, ale nit z těch drážek občas vypadává. Také jde spodní nit velmi těžko utáhnout nebo povolit. Na internetu jsem četla, že stroje s tímto typem chapače mohou šít vyšší rychlostí … Domácí stroj prostě rychle nešije.

Kyvný CB chapač je ten, kdy se cívka se spodní nití dává do člunku, která se dává do chapače. Ten je umístěn pod deskou stroje, sice nevidíte, kdy Vám dochází spodní nit, ale dá se to poznat podle zvuku stroje. Velmi lehce se reguluje napětí spodní nitě šroubkem, který je na člunku.

Osobně – všechny šicí stroje mám s kyvným CB chapačem.

HODNĚ FUNKCÍ NEBO MÉNĚ?

Čím více funkcí, tím víc poruch, tohle Vám řekne i každý dobrý opravář. Navíc ty funkce nevyužijete. Na šití je potřeba šít rovně, entlovat, případně dělat dirky.  Na to je dobrá funkce automatická dirka, ale pokud je víc vrstev látek, tak si s tím domácí stroj prostě neporadí. Vyšívací programy a další vymoženosti vás možná nadchnou tak na měsíc až dva, ale prakticky je používat nebudete. Výborná funkce je polohování jehly, kdy si jehlu můžete posunout víc vlevo nebo vpravo. Šití je moje profese. Používám pouze rovné šití, overlock a coverlock. Dírky dělám v ruce.

PŘÍSLUŠENSTVÍ

Většinou stačí to, které je u stroje, doporučuji dokoupit jen cívky na spodní nit a patku na krytý zip a taky dostatek páráčků.

POPSALA JSEM ZÁKLADY, PODLE ČEHO VYBÍRAT STROJ, NA ZÁKLADĚ ZKUŠENOSTÍ. NEJSEM PRODEJCE ZÁDNÉ ZNAČKY.

A TEĎ TROCHU VTIPNOSTÍ, KTERÉ JSOU V POPISECH

Opravdu nesmíte věřit všemu, co se píše. Prodejce chce prostě prodat, opravdu žádný domací stroj neprošije 8 vrstev džínoviny. To neprošije ani stroj průmyslový. Tedy jehlu do toho v lepším případě dostanete, ale stroj to prostě neposune, domácí stroje mají problémy i s třemi vrstvami bavlny …

Další nachytávka je overlockový steh. Ano, to je paráda, nemusím pak kupovat overlock – nesmysl. Overlockový steh a overlock jsou naprosto dvě odlišné věci, které se sobě ani nepodobají.

Další označení, které mě pobavilo – domácí průmyslový stroj. Žádný domáci stroj nemá výkonost průmyslového, protože prostě nemá ten motor. Pokud chcete šít profesionálně, kupte si stroj průmyslový.

OVERLOCKY

Jsou speciální stroje určené pouze na začišťování (entlování) švů a na šití úpletů a pletenin, protože steh, který overlock tvoří, je pružný. Jsou 3, 4 a 5 nitné. Nejpoužívanější jsou 4 nitné. Overlocky mají nůž na ořez látky, který se u domácích strojů dá nastavit do polohy vypnuto.

COVERLOCKY

Jsou 3-5 nitné speciální stroje určené na šití tkanin a úpletů. Mají 2-3 jehly, které jsou vedle sebe. Coverlocky jsou tzv. spodem krycí, případně horem i spodem( to jsou ty 5-ti nitné, 3 jehlové)Steh je z lícové strany jako dvojité prošití z rubové jako overlock- to je spodem krycí, pokud je overlockový steh v lícu i v rubu, je honem i spodem krycí. Dá se nahradit tak, že si na klasický šicí stroj koupíte dvoujehlu – není to úplně top, ale na domácí požití se dá.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.