Jít do kurzu, nebo se naučím sama doma


Pokud se chcete naučit šít, tak určitě běžte do kurzu. Vyberte si nějaký, který Vám bude vyhovovat, případně si vyhledejte informace.

Nebudu psát o tom, jak je to jinde, ale o tom, co jsem se naučila já od děvčat, co chodily a chodí na moje kurzy.

PROČ JÍT DO KURZU – většina děvčat, které chtějí šít, začíná doma systémem pokus omyl. Výsledkem ale je, že se většinu času páře, protože jsou prostě věci, na které nepřijdete. Je na ně potřeba praxe a zkušenosti.

Poté  nastává jiná fáze, vyhledám si návod na internetu nebo zakoupím knihu. Návody na internetu nejsou většinou úplné, stejné je to i s návody v knihách.  Navíc jsou pro laika nesrozumitelné. Odborná literatura, která je zde dostupná,  je většinou z 50-60 let minulého století. Od té doby se nám ale malinko změnily látky, způsob zpracování i postupy. Pak tu máme moji oblíbenou Burdu, nejsem proti ní nějak zaujatá, pokud seženete starší ročníky z 80- 90 let minulého století. Ano, jsou tam napsané návody. Malinko je problém, že originál Burda je v němčině a ten, kdo ji překládá, evidentně není zručná švadlena. Alespoň podle toho, co jsem četla já, ale je tedy pravda, že nejnovější výtisky nevlastním. Tímto sháněním informací vyplýtváte spoustu času a energie, který byste jistě mohly strávit jiným způsobem. V kurzu tohle všechno odpadá, protože všechny postupy jsou Vám názorně ukázány a vysvětleny. Všechno si zkoušíte samy, probíhá tam teoretická i praktická část. Na cokoliv se můžete okamžitě zeptat a dostanete okamžitě odpověď, aniž byste se musely pracně pídit po odpovědi na internetu. Navíc přítomnost lektora vám trochu eliminuje párání. není možné šít bez párání, někdy je vysloveně žádoucí udělat chybu, protože bez této chyby, byste třeba další postup hůře pochopily. Výrobek, který ušijete v  kurzu, pokud je to oděv, můžete normálně nosit a ještě se pobavíte. Většina děvčat si v kurzu ušije to, na co by si normálně netroufly, následně mají lepší pocit a víc si věří.

Nemusíte mít obavy, když  jdete  do kurzu, že tam budete směšné nebo nešikovné. Je dobré porovnávat své výsledky se svými výtvory před kurzem. Pokud máte ambice šít profesionálně, vede k tomu malinko delší cesta. Opravdu je značný rozdíl profesionální šití a to, které se naučíme tak nějak sami, aniž by nám někdo naši práci zkontroloval, což je základem k tomu, abyste se každý posunul a nezůstal u jednoho typu výrobku. Navíc v kurzu vás lektor může korigovat ohledně výběru, manipulace, nebo základních věcí, které se týkají střihů, případně jejich úprav- opět bez zdlouhavých mnohahodinových procesů, kdy už nevíte kudy kam. Šít se naučíte, jen když budete prostě šít a kurz Vám tu cestu, nebo ten začátek, může hodně usnadnit a také zrychlit, rozhodně je to zábavné.

PODLE ČEHO KURZ VYBRAT- vybírejte podle počtu lidí ve skupině. Většinou je jeden lektor a pokud Vás tam bude hodně, není prostě možné, aby to bylo zvládnutelné. Každý má jiné tempo, jiné potřeby, jinak rychle věci chápe.  Někomu to stačí říct dvakrát, někdo potřebuje čtyřikrát. Není to o Vaší nebo něčí hlouposti, jsou to prostě nové informace a trvá než je zažijete a to je prostě velmi individuální. Zaměřte se také na to, jak dlouho kurz trvá. Pokud si chcete šití vyzkoušet na víkendovém semináři, kde je opravdu mnoho informací vtěsnané do poměrně krátkého času, je to cesta, ale je to spíše o tom, že si ušijete výrobek a mnohé pochopíte, ale je třeba počítat i s tím, pokud normálně fungujete přes týden v práci a např. s dětmi, že to nebude odpočinkový víkend😄 Osobní zkušenost mám, že sobota je super- neděle odpoledne, jako když dojdou všem baterky. Pokud počítáte s tím, že víkendový kurz vás naučí obor, tak opět např. pokud trvá celý seminář cca 13 hodin- nejsou to ani 2 pracovní dny- tedy za tuto dobu není možné naučit se řemeslo.

Pokud se chcete opravdu naučit šít, dlouhodobější kurzy jsou dle mé zkušenosti nejlepší alternativou, kdy můžete s lektorem konzultovat nejenom, co šijete v kurzu, ale i to, co šijete poté doma, nebo zkoušíte. Navíc pokud je spolupráce dlouhodobější, lektor zná vaše tempo, schopnosti, trpělivost i hranice možností- lze tedy toto všechno rozvíjet. Také je tam někdo zvenčí, kdo prohlédne vaší práci nezaujatě, což je vždy dobré. Hodnotit výrobek např. podle fotky je vždy trochu ošemetné.

DALŠÍ ALTERNATIVOU jsou výuková videa, nebo on-line kurzy. Opět i zde záleží na tom, jakým způsobem je vše vytvořeno. Pokud chcete začít spoustu videí je na YouTube. Videa se mnou, kde jsou i celé postupy na šití krok za krokem tak, aby to ušil každý najdete zde: https://www.youtube.com/channel/UCRnoxQJo_-mxf8aQn7XJJtg

ON-LINE KURZY- kde jsou profesionální technologické postupy, od úplných začátečníků- až po složité šití a manipulace se střihy, vše na jednom místě, bez zbytečného, mnohahodinového hledání a opětovného systému pokus-omyl. Kurzy, na které máte neomezený časový přístup, takže se můžete pod profesionálním vedením, krok za krokem učit, podle svých možností a nálady.Kurzy najdete zde: https://kurzysiti-online.cz/nabidka-kurzu/

Než jdete do kurzu, zeptejte se na všechno, co Vás zajímá. Nestyďte se a nebojte se, že budete trapné. Užijte si šití a tvoření, hlavně v radosti.

Daniela

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.