
O důvěře v tělo, disciplíně a menopauze
Dnes 25. 6. 2026 v 7:00 skončil můj experiment.
Experiment, který začal před 15 lety na operačním sále, když mi MUDr. Veight zachraňoval zrak.
Dodnes si pamatuji ten strach i následnou euforii ze života, že tu mohu být.
Vždy jsem hledala hlubší souvislosti mezi tím, co se děje v těle, a tím, co se děje v našem životě.Věděla jsem, že ten úraz není náhoda.
Týden jsem ležela v jedné poloze a dala si slib, že začnu více vidět sebe.
Experiment s důvěrou.
Dnes ráno krevní testy. Výsledky z gynekologie. Ano, trochu jsem se bála, ale dala jsem důvěru svému tělu, jeho inteligenci a moudrosti.Odpoledne přišly výsledky krevních testů. Naprosto mě odstřelily.
Ne proto, že jsou výborné. Protože jsou potvrzením mé dlouholeté cesty, mého rozhodnutí. 15 let, den za dnem.
Rozhodla jsem se v perimenopauze jít jinou cestou.
Před 15 lety se o menopauze téměř nemluvilo.
Rozhodla jsem se: Nebudu se programovat strachem, vyhledávat informace.
Naše tělo je největší dar, který máme, je to nejnadupanější software na této planetě. Neznamenalo to ignorovat ho, naopak začala jsem mu naslouchat – tedy učila jsem se to.
Všichni si mysleli, že jsem blázen.
Poslouchala jsem výsměch a stále dokola:
Málokdo vidí cenu disciplíny v den, kdy ji platíš. Její hodnotu poznáš, když sklízíš její plody. Disciplína je nejvyšší forma sebelásky. Protože ji investuješ, když se nikdo nedívá a neplácá tě po ramenou. Vzniká v tichosti jako spojenectví tebe a tvého těla. Čím déle žiju se svým tělem, tím více si uvědomuji jeho moudrost a službu, kterou mi dělá.
A většinu z nich si vůbec neuvědomujeme. Považujeme je za samozřejmost, ale tělo je nejvzácnější dar. Není samozřejmostí. Péče o něj a moje podpora za to, co pro mě dělá, je pouze moje zodpovědnost.
Menopauza není začátek konce nebo nějaké trestající období. Velmi to souvisí s našimi energetickými centry a moudrostí života, ale do tohoto tématu zde nechci zabíhat.
Menopauza je brána.
A v tom, jak jí projdeme, se často odráží to, v jakém stavu jsme své tělo k té bráně přivedly.
Ne jako soud.
Ne jako vina.
Ale jako důsledek každodenních rozhodnutí.
Co tím chci říct?
Ne proto, že zaručí dokonalé zdraví, ale protože dávají tělu šanci fungovat co nejlépe. Když přišly výsledky, sedím tu a říkám si: OK, chvíle pravdy.
Lepší, než jsem čekala.
Uvnitř mě ohňostroj vděčnosti. Absolutní respekt k jeho moudrosti.
Vděčná svému tělu. Za to, že mi po všechny ty roky odpovídalo na péči péčí. Na respekt respektem. Na důvěru důvěrou.
Je mi 56 let.
A víc než kdy jindy vím, že moje tělo nikdy nebylo můj nepřítel. Bylo celý život mým spojencem. Je to jediná opora, když přijdou časy, které jsou náročné; když máš disciplínu, tělo tě podrží. V době mého experimentu se mi během 14 dnů rozpadlo vše, čemu jsem věřila. Stála jsem v troskách, sama na vyprahlé poušti… To, co mě podrželo, byla disciplína a tělo, protože nervový systém se zhroutil.
